Priser fra Kr. 29.000,- pr. person incl. flyrejse fra og til Danmark og 14 overnatninger med morgenmad
Der er masser af store oplevelser på denne 16 dages Indokina tur til Vietnam, Cambodia og Laos.
Oplev en sand perlerække af seværdigheder som kun kan opleves i disse fantastiske lande, med høj komfort og super service.
Inkluderet er Hanoi, Halong bugten og en speciel kokke klasse oplevelse i Hoi An, midt i Vietnam ved det sydkinesiske hav.
Rejsen går videre til alle de spændende seværdigheder i Ho Chi Minh City og omegn. Mekong floden og de flydende markeder.
Videre til Cambodia, og de gamle templer, hvor især Angkor Wat er helt enestående.
I Laos skal man opleve den idylliske by Luang Prabang ved Mekong flodens breder.
Tag på en afslappet tur gennem Indokina til de bedste oplevelser i disse 3 lande, kombineret i en flot palette med super service og kvalitet, det som kendetegner Sinex Rejser.
PROGRAM
Dag 1. Afrejse fra København
Dag 2. Ankomst til Hanoi. Orientering om byen og middag
Dag 3. Hanoi Sightseeing tur.
Dag 4. Transport fra Hanoi til Halong Bay. Ombord på junke og overnatning.
Dag 5. Transport Ha Long Bay til hanoi. Fly til Da Nang og overnat i Hoi An.
Dag 6. Formiddag SIC Cooking Clas – Eftermiddag Hoi An by tur.
Dag 7. Hoi An – Dag på egen hånd.
Dag 8. Transfer fra Hoi An til Da Nang- Fly til Ho Chi Minh City. Check in på Hotel.
Dag 9. Ho Chi Minh City Sightseeing – Cu Chi tunnellerne – Flyvning til Siem Reap.
Dag 10. Siem Reap tempel tur – Angkor Wat
Dag 11. Siem Reap cykeltur – madlavningmed lokal befolkningen.
Dag 12. Siem Reap halv dags tur – Flyvning til Luang Prabang i Laos – Check in i Luang Prabang.
Dag 13. Sigtseeing in Luang Prabang.
Dag 14. Mekong floden- sejlads – Pak Ou hulerne og Kuangsi vandfaldene
Dag 15. Luang Prabang afrejse til Hanoi
Dag 16. Hanoi afrejse til København
Ret til ændringer i programmet forbeholdes
Dag 1. København.
Afrejse fra Københavns Lufthavn mod Indokina og Hanoi.
Dag 2. Hanoi
Ved ankomst til Hanoi bliver du budt velkommen af din guide og kørt til hotellet for check-in. Tag resten af morgenen til at hvile lidt og forfriske.
Om eftermiddagen tager vi på en rolig orienteringstur i Hanoi. En original måde for dig at få et generelt overblik over byen og en mere global forståelse af dens historie og udvikling.
Først går vi fra vores hotel tværs over det tidligere koloniale beboelseskvarter. Vi passerer foran Operahuset, det legendariske Metropole-hotel, og vi når Hoan Kiem-søens bred. Guiden vil fortælle dig historien om den legendariske skildpadde og det restituerede sværd.
Derefter går vi ind i det gamle kvarter og forkæler en forfriskning på en café på taget, hvor vi har udsigt over hele det 36-gaders kvarter.
Vi kører derefter i bil til Tran Quoc-pagoden, et ikon af Hanoi som byens ældste tempel. Vi besøger den og afslører yderligere to søer i Hanoi (byen er oversået af omkring 100 søer). Der starter vi så en el-vognstur rundt om den største af søerne kaldet Ho Tay. Det vil give os et glimt af et mere moderne Hanoi, også et mere stivnet.
Vi vender tilbage til hotellet for at forfriske os, inden middagen serveres i en hyggelig restaurant, en kort gåtur fra hotellet.
Overnatning i Hanoi.
Dag 3. Hanoi
Efter morgenmaden besøges etnologisk museum, som giver et glimrende overblik over landets etniske grupper, deres skikke og levevis. Højdepunktet her er det store, smukke udendørsområde med ægte huse og sammensætninger som bygget og brugt af de mange forskellige etniske grupper.Om eftermiddagen kan du besøge Litteraturtemplet – Vietnams første universitet bygget i det 11. århundrede, dedikeret til Confucius blev bygget i det 11. århundrede. Det var det første universitet i Vietnam, og studerende kommer stadig her for at brænde røgelse. Du vil finde en fredelig atmosfære præget af røgelse røg og sunkne lotusdamme befolket af fisk og skildpadder.Derefter går vi på opdagelse i præsidentpaladsets have med gigantiske mangotræer, en-søjle-pagoden og teakhuset på pæle, hvor Ho Chi Minh tilbragte sine sidste år. Vi afslutter på Ngoc Ha-gaden, hvor vi nyder et forfriskende glas bia hoi. Bia Hoi er typisk for Hanoi, en stor gård, hvor folk samles efter arbejde for at drikke en kølig øl og spise lidt snacks. Vi går tilbage til det gamle kvarter (kan være i bil, hvis du føler dig træt) langs den smukke Phan Dinh Phung-gade, den tidligere hovedgade i det koloniale administrationsdistrikt. Vi når frem til hotellet om eftermiddagen, slutningen af dagen i ro og mag.Overnatning i Hanoi
Dag 4. Hanoi – Halong Bay
Morgenmad på hotellet, inden vi kører ud til Ha Long Bay, som er på UNESCOs verdensarvsliste.
Gå ombord på dit krydstogt. Nyd velkomstdrinks, mens vores Cruise Manager laver rejseplanen og sikkerhedsbriefingen. Lad ferien begynde med en velsmagende frokost, mens båden sejler mod den sydvestlige del af Halong-bugten. Opdag den mystiske Tien Ong-grotte, som ikke kun er et skønt sted, men også et arkæologisk sted. Grotten dækker et areal på 1.000 m2 med fantastiske drypsten og stalagmitter og er en af de fineste grotter i Halong Bay.
Baren åbner til Happy Hour “Køb en få en gratis”. Tag chancen for at få flere lækre drinks og sjov. Deltag i spændende “Master-Chef Competition” og demonstration af frugtudskæring, lær og prøv dine hænder med autentisk vietnamesisk mad. Det er også tid til at beundre solnedgangen over den fortryllende Halong-bugt, mens båden ankrer for en overnatning.
Nyd middag med fast menu ombord, mens din Cruise Manager introducerer det følgende dags program. Træk dig tilbage til din hytte eller slutt dig til vores stabe til blækspruttefiskeri.
Overnatning ombord.
Bemærk: Krydstogts rejseplan og tidsplan kan ændres på grund af vejr, tidevandsniveauer og strømforhold
Dag 5. Halong Bay – Hanoi – Fly til DaNang – Hoi An
Start din dag med en Tai Chi-lektion på soldækket med gratis te og kaffe, der serveres. Foryng din krop og sind med den langsomme bevægelse af Tai Chi og nyd daggryet ved bugten. Let morgenmad serveres ombord. Båden vejer anker for at sejle til Cua Van flydende fiskerby. Tag dig tid til at besøge landsbyen, som er kåret som en af de 11 sindssygt smukke små byer rundt om i verden af huffingtonpost.com. Du kan vælge enten kajak eller traditionel robåd for at gå rundt og opdage det lokale liv på vandet. Vend tilbage til din båd og slap af. Nyd brunchen inden du tjekker ud.
Sammen med tur guiden køres der direkte til lufthavnen i Hanoi for dit fly til Da Nang
Foreslået flyafgang: VN181 HAN DAD 1630 1750
Ved ankomst, transfer med guide til hotel i Hoi An. Om aftenen på egen hånd.
Overnatning i Hoi An.
Dag 6. Hoi An
Om morgenen kan du følge kokken på en madlavningsoplevelse. Vi besøger markedet og køber nødvendige ingredienser, mens kokken peger på de forskellige urter og krydderier, der former vietnamesisk mads smag. Vi sejler derefter med båd til en smuk villa ved bredden af Thu Bon-floden. Nyd en praktisk madlavningslektion og kulinarisk oplevelse. Spis på de kurser, du har forberedt.
Om eftermiddagen kan du gå de gamle gader i Hoi An, foret med kinesiske handelshjem og træhuse, der er reinkarneret som restauranter, caféer og forretninger for lokale kunstnere, håndværkere og skræddere. Udforsk den smukke japanske bro fra det 16. århundrede. Hoi Ans unikke fusion af kinesisk, japansk og vietnamesisk arkitektur er godt vist her, i hvad der uden tvivl er Vietnams mest turistvenlige by.
Overnatning i Hoi An.
Aftenen er på egen hånd.
Dag 7. Hoi An
Dagen er på egen hånd. Man kan bade eller videreudforske Hoi An.
Vil man gerne gøre mere, kan der tilbydes 1 udflugt i Hoi An og Omegn. (tillæg).
Guiden vil komme til hotellet kl. 08:00, hvor man begynder en cykeltur til Duy Vinh Kommunen. En smuk cykeltur igennem rismarker, lokale haver og til et marked.
Man kan stoppe når man vil, og fotografere eller tage et hvil i naturen. Der stoppes også ved en lokal familie, der fabrikerer forskellige produkter af strå, måtter og madrasser.
Efter 1½ times cykeltur, skifter man cyklen ud med en kajak, og der sejles via floden ind i Cam Thanh kokospalme skoven.
Turen slutter med en frokost, serveret i et lokal vietnamesisk hus, inden man bliver kørt tilbage til hotellet.
(Se prisoversigt).
Dag 8. Hoi An – Da nang – Ho Chi Minh City
Morgenmad på hotellet, derefter check ud.
Transfer (uden guide) til lufthavnen i Da Nang, for at flyve til Ho Chi Minh City.
Flyvning ca. kl 10:00, ankomst til Ho Chi Minh City kl. 11:25.
Afhentning i lufthavnen og byrundtur i Ho Chi Minh City. Kørsel forbi Reunification Palace, Det tidligere præsidentpalads, indtil Saigons fald d. 30 april 1975. I dag er bygningen et museum, og bliver brugt til at afholde forskellige officielle receptioner.
Tæt ved ligger Notre Dame katedralen et andet kendetegn for Ho Chi Minh City. Et andet eksempel på fransk arkitektur i byen er Saigon Post Office.
Turen går igennen China Town og til Thien Hau templet, et af de ældste templer i HCMC.
Herefter til hotellet og check ind.
Aftenen er på egen hånd.
Dag 9. Ho Chi Minh City -Mekong Delta – Ho Chi Minh City
Efter morgenmad på hotellet, tager man afsted på en 1½ times køretur fra HCMC til Ben Tre, der ligger i Mekong deltaet.
I Bentre venter et antal motorcykler med sidevogn, som man går ombord i (Hver motorcykel sin egen chauffør). Der køres igennem rismarker og frugtplantager, på smalle veje langs med markerne.
Når man når til deltamundingen, går man ombord i en båd, og man sejler i deltaet, mens man nyder en kokosnød juice.
Man stopper ved en murstensfabrik, hvor man ser hvordan hundrede års traditioner i murstenslavning stadigvæk benyttes. Samtidig udleveres cykler, som man tager en tur rundt om l byen Phong Nam Vilage med.
Herefter besøges Mrs. Huaongs hjem. Denne familie lever af at fiske rejser og have landbrug. Man nyder en juice af tropiske frugter og en honning te i hendes have.
Så går man ombord i en Sampan, hvor en roer sejler én igennem de smalle kanaler i deltaet.
Tilbage til udgangsstedet og her spiser man frokost.
Efter frokost, en ny cykeltur på ca. 500 meter af landsbyvejen til Mr Sau Tongs hus. Mr Sau Tong er tidligere VietCong soldat, og har i dag sammen med sin kone, en fremstilling af rispapir. Vi sætter os, og man kan samtale med Mr. Tong, og se hvordan rispapir fremstilles.
Efter et stykke tid, går man ombord i båden, og sejler tilbage til Ben Tre City. Her venter bussen. Kørsel tilbage til hotellet.
Aftenen er på egen hånd.
Dag 10. Ho Chi Minh City -Cu Chi Tunnels – Siem Reap (Cambodia)
Morgenmad på hotellet. Check ud.
Herefter kørsel ud af HCMC til de berømte Cu Chi tunneller.
Cu Chi tunnellerne ligger ca 70 km., nordvest for HCMC downtown, og er et velkendt symbol over den vietnamesiske revolution.
Dette edderkopspindslignende net af tunneller strækker sig over 200 kilometer under jorden, nogle steder i flere lag, med møderum, soverum og forsvarsområder.
Efter ankomst ser man en introduktionsvideo, der viser hvordan tunnellerne blev konstrueret, inden man ser forskellige snedige fælder samt amerikanske tanks og bombe kratere lavet af 500 punds amerikanske bomber smidt fra B52 bombefly.
Man bruger en times tid til at udforske tunnellerne, for at se hvordan VietCong kommunister var i stand til at overleve under jorden.
Efter besøget, om eftermiddagen køres til lufthavnen i Ho Chi Minh City, for at flyve til Siem Reap, og fortsætte Indokina turen i Cambodia.
Afgang med Vietnam Airlines kl 16:20. Ankomst til Siem reap kl. 17:30.
Ved ankomst til lufthavnen i Siem Reap, er der visumbehandling på stedet.
Herefter kørsel til hotellet med guide og chauffør. Check ind på hotellet.
Aftenen er på egen hånd.
Dag 11. Siem Reap Tempel tur.
Morgenmad på hotellet.
Efter morgenmad, afhentning på hotellet ved guide og chauffør.
Kørsel til Angkor Thom sydporten, hvor man bjergtages af scenarierne i dette “wonder of the world” the eerie Bayon, Baphuon, Phimeanakas, Terrace of Elephants and Terrace of Leper King.
Herefter fortsættes til Ta Prohm, der er blevet efterladt til naturen, og består som det er fundet.
Stedet er helt opslugt af kæmpetræer, hvor rødderne går ind igennem vinduer og døre. Stedet er kendt fra filmen Tomb Raider med Angelina Jolie. Stedet er meget fotogent, og fremstår helt unikt.
Frokost spises lokalt.
Om eftermiddagen, besøges perlen af alle templer, Angkor Wat, bygget til Kong Suryavarman II i begyndelsen af det 12. århundrede, som både det største tempel og hovedstad.
Templet, er enestående, og har i begyndelsen været et Hindu tempel, siden har det været et Buddhistisk tempel.
Efter dette besøg, køres retur til hotellet.
Aftenen er på egen hånd i Siem Reap, hvor et hav af spændende spisesteder findes.
Flere har også optræden med traditionel tempel dans, som kan overværes.
Dag 12. Siem Reap cykeltur og madlavning med lokale.
Morgenmad på hotellet.
Fra hotellet cykler man under ledelse af guiden til Bong Thom, for at deltage i en gang madlavning med lokale.
Inden madlavning, starter man naturligvis med at gå på marked, for at lære om Cambodias grøntsager, krydderier og andre ingredienser der benyttes i Khmer køkkenet, og få købt ind til frokosten.
Herefter fortsættes til madlavningsstedet, hvor man under kyndig vejledning guides igennem proceduren for at lave delikate retter.
Maden der tilberedes minder lidt om Thai køkkenet, men er mindre krydret. Afslutningsvis, nyder man sin egen tillavede frokost. Cykling tilbage til hotellet.
Eftermiddagen er på egen hånd. Der findes en mængde spændende forretninger i Siem Reap, samt et meget stort marked, hvor mange smukke ting kan købes.
Aftenen er ligeledes på egen hånd.
Dag 13. Siem Reap ½ dags udflugt – flyvning til Luang Prabang (Laos).
Morgenmad på hotellet. Herefter check ud.
Kørsel fra hotellet til den flydende by Kompong Kleang, der i det basale er huse bygget på pæle, og rummer omkring 20.000 beboere. Nogle af konstruktionerne kan være helt op til 10 meter over vandoverfladen.
Mens vi sejler igennem vandområdet, ser vi befolkningen vinke venligt til os. Der lægges til, og man får et glimt af de lokale forhold, og familieforhold.
Frokost lokalt.
Over frokost transport til lufthavnen i Siem reap, for at flyve til Laos, Luang Prabang.
Sabaidee! Velkommen til Luang Prabang.
Vi bliver budt velkommen af den lokale guide og kørt til hotellet. Inden afgang til hotellet, er der visumbehandling lokalt i lufthavnen.
Ankomst til hotellet og check ind.
Aftenen er på egen hånd.
Luang Prababng er en lille by, og det er nemt at finde et godt spisested, måske med balkon ud over Mekong floden.
Dag 14. Luang Prabang.
Morgenmad på hotellet.
Fra hotellet tager man en ældre Tuk-Tuk, for at komme rundt og se Luang Prabang som ingen anden har set Luang Prabang.
Undervejs peger guiden forskellige steder ud og fortæller om dem, og fortæller om det daglige liv i byen, og om de mennesker der lever i byen.
Der stoppes ved det mest kendte og beundrede tempel i byen, Wat Xieng Thong. Templet med det smukke tag, der går næsten ned til jorden.
Herefter videre til et formiddagsmarked, og kørsel til en mole, hvor man går ombord i en båd, for en kort sejltur til den botaniske have Pha Tad Ke.
Tur igennem haven, og man fortælles om den store indsats der gøres for at bevare regionens fauna. Man deltager i en kort seance, om pasning og pleje af orkideer.
Herefter serveres en overdådig frokost i det fri.
Der sejles tilbage fra haven mod Luang Prabang, hvor man stopper ved Chomphet Village.Her får man muligheden for at gå langs med Mekong Floden, igennem byen og se villaer og templer, og chancen for at interagere med den lokale befolkning, se deres levemåde, og man får set Luang prabang, fra en helt anden vinkel.
Der stoppes ved Wat Chompet, der ligger på en lille top, hvorfra der en en enestående udsigt over Luang Prabang og Mekong floden.
Venter man lidt, får man også set solen gå ned over området. Der kan tages nogle meget smukke billeder. Retur til hotellet
Aftenen er på egen hånd.
Dag 15. Luang Prabang – Pak Ou Caves & Kuangsi Waterfall .
Morgenmad på hotellet.
Dagen, og fortsættelsen af Indokina turen starter med et besøg i lokale landsbyer, inklusiv Ban Xang Khong Village, hvor man får viden om Saa papir, og ser hvordan man laver det.
Næste stop er i Ban Xanghai, hvor man smager den lokale ris vin.
Der fortsættes til Ban Pak Ou og tværs over floden til Pak Ou Caves, lokalt kendt som Tam Ting, hulerne her er fyldt med tusindvis af guldbelagte Buddha statuer.
Efter dette, går man ombord i en smal flodbåd (der er redningsveste ombord), og sejler ned ad Mekon floden mod Luang Prabang, et enestående scenarie findes på begge sider af båden, både med lokale fiskere og dagligt liv langs med bredderne af floden.
Man få frokost ombord på båden.
Sejlturen går omkring 2o kilometer længere ned ad floden, hvor man ankommer til landsbyen Ban Ou, hvor en transport venter.
Der køres til Kuang Su Vandfaldene, der falder nedover limstensbjerge i alle mulige formationer, og ned i forskellige søer, der giver en dejlig forfriskning i det ellers varme klima.
Der bliver mulighed for at soppe rundt i de forskellige damme eller søer der er skabt af vandfaldet.
Der bliver også mulighed for at besøge Sun Bear Reserve, et center der gør hvad det kan for at sikre overlevelse for de vilde dyr i området.
Til sidst køres tilbage til hotellet i Luang Prabang.
Resten af dagen er på egen hånd.
Dag 16. Luang Prabang – Vientiane – Bangkok.
Morgenmad på hotellet.
Check ud af hotellet, og kørsel til lufthavnen.
Flyvning til Hanoi eller HCMC for at skifte fly til International flyrute til Danmark
Ankomst til København sidst på dagen
Perioder fra til | Priser fra (pr. person ved deltagelse af.....) | |||
---|---|---|---|---|
Afrejse | Hjemrejse | Antal Dage | Ved deltagelse af 2 personer pr. person | Enkeltværelsestillæg |
15.09.2025 | 15.12.2025 | 16 | Kr. 29.000,- - 31.000,- | Spørg om pris |
05.12.2025 | 04.01.2026 | 16 | Kr. 30.000,- - 32.000,- | Spørg om pris |
05.01.2026 | 15.04.2026 | 16 | Kr. 29.000,- - 31.000,- | Spørg om pris |
16.04.2026 | 30.09.2026 | 16 | Kr. 28500,- - 30.500,- | Spørg om pris |
01.10.2026 | 15.12.2026 | 16 | Kr. 29.000,- - 31.000, - | Spørg om pris |
15.12.2026 | 04.01.2027 | 16 | Kr 30.000,- - 32.000,- | Spørg om pris |
*Ved deltagelse af et ulige antal personer, er der 2 muligheder. Man kan vælge et dobbeltværelse og et enkeltværelse, (man betaler for begge værelser), eller man kan vælge et større værelse med en opredning (bed om pris for denne løsning). En opredning vil ikke være en rigtig seng, men en foldbar seng der sættes op i værelset. Ønsker man et regulært 3 sengsværelse, med 3 rigtige senge, tag venligst kontakt til os.
**Ved individuelle rejser bestemmer man selv datoen for afrejse . Datoen angives på bestillingssiden. Ønskes en rejse af længere varighed, brug bestillingssiden for individuelle rejser med eget program
*** Priser fra, er angivet udfra billigts mulige flypris (1 mellemlanding undervejs) og prisen kan blive anderledes hvis flyselskabet ikke har pladser eller hæver prisen.
grader celcius | Jan. | Feb. | Mar. | Apr. | Maj. | Jun. | Jul. | Aug. | Sep. | Okt. | Nov. | Dec. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Temp. H/L | 19/13 | 22/15 | 25/17 | 29/22 | 31/24 | 33/26 | 32/26 | 31/25 | 30/24 | 28/21 | 25/18 | 21/13 |
Nedbør mm | 47 | 37 | 81 | 109 | 242 | 238 | 272 | 310 | 225 | 122 | 62 | 37 |
Nedbør dage | 7 | 7 | 9 | 9 | 13 | 14 | 15 | 17 | 13 | 9 | 6 | 6 |
grader celcius | Jan. | Feb. | Mar. | Apr. | Maj. | Jun. | Jul. | Aug. | Sep. | Okt. | Nov. | Dec. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Temp. H/L | 31/23 | 33/23 | 34/25 | 35/26 | 35/26 | 34/26 | 33/25 | 33/25 | 32/25 | 31/25 | 31/24 | 30/23 |
Nedbør mm | 7 | 10 | 40 | 75 | 135 | 155 | 170 | 160 | 225 | 255 | 125 | 45 |
Nedbør dage | 1 | 3 | 4 | 9 | 15 | 15 | 19 | 120 | 14 | 9 | 4 | 1 |
grader celcius | Jan. | Feb. | Mar. | Apr. | Maj. | Jun. | Jul. | Aug. | Sep. | Okt. | Nov. | Dec. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Temp. H/L | 28/14 | 32/15 | 34/18 | 35/21 | 35/23 | 34/24 | 32/24 | 31/24 | 33/23 | 32/21 | 31/18 | 32/20 |
Nedbør mm | 15 | 15 | 35 | 95 | 150 | 175 | 225 | 225 | 165 | 105 | 30 | 15 |
Nedbør dage | 1 | 3 | 4 | 9 | 15 | 15 | 19 | 20 | 14 | 9 | 4 | 1 |
Ved rejser til Vietnam af maximum 45 dages varighed er visum ikke nødvendigt. Danske statsborgere, der ønsker at besøge Vietnam i mere end 45 dage, skal have visum.
Visum for rejser med varighed over 45 dage skal søges gennem den vietnamesiske ambassade i København. God ide at kunne fremvise en returbillet.
Kan opnås som visum ved ankomst til lufthavn.
Man kan opnå 30 dages ophold. Man skal kunne fremvise en returbillet.
Man skal have et gyldigt pas, et pasfoto samt man udfylder en formular på stedet.
Laos 45 – 50 USD
Cambodia 30 USD.
Betales kontant ved indrejse.
Om Hotellet
Værelser og standard
Faciliteter og service
Gæsteoplevelser
Om Bhaya Cruise
Bhaya Cruises er en højt anerkendt cruise-udbyder på UNESCO‑beskyttede Ha Long Bay, med en flåde på op mod 12 traditionelle luksus-junk‑skibe, kombineret med moderne og vietnamesisk‐inspireret elegance. Gæster fremhæver især den personlige service, den internationale standard af mad, og varierende, tilpassede rejseplaner
Skibene og kabinerne
Bhaya Classic: Større både med op imod 20 kabiner, smukt håndværk, trægulve, panoramavinduer og komfortable badeværelser og aircondition
Bhaya Classic Premium: Mindre luksusudgave med kun 3–7 kabiner, hver med privat balkon og mere fokus på privatliv og ro
Bhaya Legend Private: Private chartere med endnu højere niveau af eksklusivitet – velegnet til små grupper og par, med fleksibel afrejsetid og egne rute
Bhaya Soul: Nyere “wellness‑cruise”, som kombinerer Halong‑oplevelse med spa‑retreat i Hoi An og andre wellness‑aktiviteter
Kabiner:
Deluxe Cabin (~12–14 m²): hyggelig størrelse, med store vinduer med udsigt, walk‑in shower, minibar og air‑con
Terrace Suite / Royal Suite (~16–20 m²): med badekar, sofa og privat terrasse – ideel til par, solnedgangsnydelse og ekstra komfort
Aktiviteter og oplevelser
Bhaya Cruises tilbyder en bred variation af aktiviteter, typisk lagt ind i 2‑ eller 3‑døgns programmer:
Tai Chi på dækket om morgenen, for rolig start og panoramavisninger af bugten
Kajak i serene laguner, grotter og Trinh Nu Beach-området, ofte indbygget i rejseprogrammet
Grotter og huler som fx Sung Sot (‘Surprise Cave’), Luon Cave og Tien Ong Cave – fascinerende kalkstensformationer med historietung atmosfære
Strandbesøg, tit på Trinh Nu Beach eller Titov Island, perfekt til svømning eller afslapning i ro og fred
Squid-fiskeri om aftenen—aften-hygge, og fangsten kan ende på morgenens menu
Madlavningsdemonstration, frugt carving, og lokale snacks som en del af interaktive gastrooplevelser
Mad & service
Måltider inkluderet som buffet-lunch, sætmiddage og morgenmad, med fokus på friske, lokale ingredienser – særligt fisk og skaldyr
Crew-til-gæst ratio er høj – ofte små grupper med op til 16 gæster pr. skib, hvilket sikrer tæt og personlig betjening
Gæster beskriver både maden og servicen som “fremragende”, og selve cruiseoplevelsen som “mindeværdig”
Hotellet ligger i Minh An-kvarteret, direkte ved Hoai-floden og kun en 5–10 minutters gang til det historiske gamle kvarter, inkl. den berømte japanske bro og det natlige marked.
Der er shuttle-service til Cua Dai Beach (ca. 4 km væk), ofte gratis for gæster.
Faciliteter & komfort
Boutique-hotel med omkring 30 værelser og suiter, flere med udsigt over floden og charmerende, lokal-inspireret indretning med lanterner og mønstrede fliser.
Alle værelser er udstyret med AC, gratis Wi‑Fi, minibar og regnbruser, og nogle har balkon med flodudsigt.
Der findes et indendørs poolområde, fitnescenter, spa (Ozone Spa Center) med massage- og ansigtsbehandlinger, samt restaurationsfaciliteter og poolbar.
Service & morgenmad
Morgenmad serveres som buffet med vietnamesiske retter, frugt, brød og æg tilberedning på bestilling; gæster har rost udvalget og kvaliteten.
Personalet er kendt for at være venlige, personlige og meget hjælpsomme – anbefalinger, shuttle, beach-ture mv. håndteres typisk gratis.
Faciliteter som gratis parkering, 24‑timers reception, vask, børneservice og mulighed for sen check‑out ved forespørgsel.
Hotellet er centralt placeret på 73–75 Thu Khoa Huan Street, blot 3–6 minutters gang fra det berømte Ben Thanh Market og tæt på Reunification Palace, Ho Chi Minh City Museum og Saigon Square
Hotellet ligger i rolige omgivelser trods byens puls og oser af fred takket være en arkitektur og atmosfære inspireret af japansk zen og vietnamesisk konceptet bình yên (“fred”)
Stil & indretning
Designet med naturmaterialer som træ og varmt lys, silkegardiner og grønne elementer – skaber en afbalanceret og indbydende æstetik med let asiatisk touch
Bygningen har 10 etager og 63 charmerende værelser, og lobbyens orange glød byder velkommen efter en travl dag i byen
Værelser & faciliteter
Værelsestyper spænder fra Deluxe (ca. 25 m²), Premier (30 m²), Executive (32 m² med park‑udsigt), til Suite (50 m² med jacuzzi)
Indrettet med aircondition, minibar (inkl. gratis varer i nogle tilfælde), skrivebord, fladskærms-tv, hårtørrer, badekåber og luksuriøse toiletartikler
Gratis Wi‑Fi tilgængeligt, men enkelte gæster har nævnt, at signalet var svag – hotellet tilbyder ethernet-adapter ved behov
Service & morgenmadshøjdepunkter
Fremragende personale i topklasse, ofte rost for deres venlighed, hjælpsomhed og gæstfrihed. Flere reviews fremhæver opgraderinger, personlige anbefalinger og fremragende reception
Buffet-morgenmad med både vietnamesisk og vestlig mad serveres hver morgen ca. 06:00–10:00, og der serveres afternoon tea inkl. snacks, frugt og kager hver dag omkring kl. 14–16
Wellness & sociale rum
Tagterrasse med udendørs jacuzzi og lille pool, omgivet af grønt og med udsigt over byen samt poolbar, der mixerp cocktails og serverer drinks
Der er også et fitnesscenter og dampbad/sauna til rådighed – perfekt til at slappe af efter sightseeing
Hotellet ligger langs Preah Sihanouk Avenue (Charles de Gaulle Road), tæt på Angkor National Museum (ca. 500 m, 7 minutters gang) og cirka 3,4 km fra Angkor Wat. Der er ca. 1,4 km til Pub Street og Old Market, typisk en kort tur med tuk-tuk
Placeringen er ideel for både sightseeing ved templerne og for at kombinere med oplevelser i Siem Reaps centrum
Hotellet & design
Et stort hotel med 206–213 værelser og suiter, indrettet med moderne khmer-stil, teaktræsgulve, silkesengebetræk og komfort som minibar, safety box og gratis
Indretningen kombinerer enkel elegance med lokale kulturelle elementer – det skaber en rolig og sofistikeret atmosfære.
Værelser & komfort
Værelsestyper omfatter Superior, Deluxe, Studio Room og Executive Suite, med nogle sammenhængende værelser for familier
Værelserne har aircondition, store fladskærms‑TV, minibar, kaffemaskine/elkedel, badekåber og slippers. Sengene er Select Comfort‑stil og lyddæmpende – gæsterne roser komforten højt
Enkelte værelser har ingen åbne udsigt; vinduer åbnes først efter at have underskrevet en ekstra sikkerhedsform — nogle gæster bemærker, at værelserne kan virke en smule slidte i forhold til prisniveauet
Faciliteter, mad & service
Der er to restauranter (Tong Tara og Frangipani), buffet morgenmad med internationale og vegetariske retter samt à‑la‑carte menuer
Hotellets lobbybar og den poolside bar tilbyder cocktails og afslapning ved poolen. Mange gæster fremhæver den brede breakfast‑buffet og høje standard af service
Personaleros: “warm, attentive and always ready to help”, “very helpful, respectful, efficient staff” – ofte beskrevet som meget imødekommende
Wellness & afslapning
Udendørs pool med børnepool, liggestole og poolbar. Der er også spa og wellness‑center, sauna, dampbad, fitness og jacuzzi til afslapning efter en lang dag med sightseeing
Pool & wellness
Udendørs swimmingpool
Større hovedpool og separat børnepool
Liggestole, parasoller og poolbar
Spa og wellnesscenter
Massager (traditionel khmer, olie, fodmassage m.m.)
Jacuzzi, sauna og dampbad
Behandlingsrum og mulighed for parmassage
Fitnesscenter
Moderne udstyr (løbebånd, vægte, cykler)
Mad & drikke
Tong Tara Restaurant, Serverer buffet morgenmad og internationale retter
Frangipani Restaurant, À la carte med cambodjansk og asiatisk fusionskøkken
Lobby Lounge & Bar, Kaffe, drinks og snacks
Poolbar, Cocktails, juice og lette retter serveres ved poolområdet
Roomservice,Tilgængelig det meste af dagen
24-timers reception & concierge
Hjælp med ture, transport, restaurantreservationer
Tuk-tuk service til bymidten (gratis i nogle pakker)
Vaskeri og tøjrens
Businesscenter og mødelokaler
Souvenirbutik og turskranke
Gratis Wi-Fi på hele hotellet
Lufthavnstransport (mod gebyr)
Cykeludlejning og bil med chauffør tilbydes
Pool & udendørsområde
Et rummeligt udendørs poolområde på ca. 16 × 7 m, ideelt til svømning og afslapning ved poolen med liggestole og parasoller
Smuk have og gårdhave med fiskedam, der bidrager til en rolig atmosfære midt i byen
Værelser & komfort
33–34 værelser (inkl. suiter), alle med privat balkon, aircondition, ventilator, premium sengetøj, fladskærms-tv, minibar, safe og te/kaffefaciliteter
Badeværelser med både badekar og bruser, gratis toiletartikler, badekåber og slippers
Mad & drikke
Hotellets egen restaurant & bar, der tilbyder laotisk og thailandsk køkken – Sada Restaurant serverer tre dagens måltider inkl. morgenbuffet
Roomservice tilgængelig i åbningstid
Service & transport
Gratis cykeludlejning – ideel til at udforske den historiske bydel og nattelivet
Gratis shuttle til byens centrum – nem forbindelse til marked, temples og Pub Street
Lufthavnstransport mod gebyr (typisk ca. USD 10 én vej)
24‑timers reception med concierge, turskranke og pakkeløsninger til dagsture (elefantsafari, Kuang Si‑vandfaldene, Mekong‑cruise)
Praktiske faciliteter
Gratis Wi‑Fi i alle værelser og fællesområder
Gratis parkering (self‑parking) på stedet
Mødelokale / konferencefaciliteter
Vaskeri, lufthavnstransport, bagageopbevaring, valutaveksling og ATM
Sikkerhed
Det er generelt sikkert at rejse til Laos som dansk turist – især hvis du udviser almindelig sund fornuft og tager nogle basale forholdsregler. Her er en oversigt over sikkerhedssituationen og relevante forhold:
Generel sikkerhed
Kriminalitet er lav – Laos er et af de mere fredelige lande i Sydøstasien
Voldelig kriminalitet mod turister er sjælden
Tasketyveri og småtyverier kan forekomme, især i byer og ved markeder
Sundhed og hygiejne kan variere, så vær opmærksom på mad- og drikkevand
Trafikken er nok det største risikomoment – især i bjergområder og med natbusser
Ting du skal være opmærksom på
Gamle minefelter og ueksploderet ammunition (UXO) findes stadig i visse landområder, især i øst og nord (Xieng Khouang). Hold dig til stier og officielle områder.
Korruption og politi – sjældent et problem for turister, men vær høflig og undgå konfrontationer ved færdselskontroller.
Transport – undgå natkørsel på landeveje og vær kritisk ved valg af minivan/bus (bed om sikkerhedsseler).
Tuk-tuk og transport hjem: Aftal pris på forhånd og undgå at tage helt tilfældige chauffører meget sent
Undgå uofficielle eller “skjulte” barer, især hvis du bliver lokket af fremmede
Natur & sygdomme – denguefeber og rabies forekommer i visse områder, så beskyttelse mod myg og dyrekontakt anbefales.
Praktiske tips
Brug sikkerhedsboks til pas og værdier på hotellet
Drik kun flaskevand
Hav rejseforsikring der dækker sygdom, ulykker og evakuering
Brug rejse-apps som Rejseklar (fra Udenrigsministeriet)
Meld dig evt. til dansk Danskerliste via um.dk
Konklusion
Laos er et trygt og fredeligt rejsemål for danske turister. Det er dog vigtigt at tage højde for landets mindre udviklede infrastruktur og være ekstra forsigtig med transport og sundhed. Hvis du rejser med respekt for lokal kultur og med en god rejseforsikring, er Laos et sikkert og meget givende rejsemål.
Vil du have specifik rådgivning om rejse til et område (fx Luang Prabang, Vang Vieng eller det sydlige Laos)?
Forholdsregler du bør tage når man går ud
Pas på din drink – lad den ikke stå uden opsyn (sjældent et problem, men fornuftigt at være opmærksom)
Undgå overforbrug af alkohol – særligt hvis du er alene
Vær opmærksom på narkotika – Laos har meget strenge straffe for besiddelse og brug (også små mængder!)
Sikkerhed
Når du rejser til Cambodja, er det vigtigt at være både åben og forberedt. Landet byder på en fantastisk blanding af historie, kultur og natur – men som i mange udviklingslande er der også ting, du skal være særligt opmærksom på. Her er en samlet oversigt:
Indrejse & visum
Du skal have visum – enten e-visum online eller visa on arrival (se tidligere svar)
Dit pas skal være gyldigt i mindst 6 måneder
Medbring evt. pasfoto og kontanter i USD (til visum ved ankomst)
Valuta & betaling
Cambodjansk riel (KHR) bruges, men USD er den primære valuta i praksis
Medbring små USD-sedler (1, 5, 10) – brugt overalt
Hæveautomater findes, men nogle steder kun i større byer – hæv helst i USD
Kreditkort accepteres på hoteller og større steder, men ikke overalt
Sundhed & hygiejne
Drik kun flaskevand
Undgå isterninger, rå grøntsager og street food, medmindre det ser rent ud
Anbefalede vacciner: hepatitis A/B, stivkrampe, tyfus (evt. rabies)
Medbring evt. rejseapotek (mod mave, myg, sol, sår)
Sikkerhed
Cambodja er generelt sikkert, men:
Pas på tasketyveri, især i Phnom Penh og på markeder
Undgå at bære værdigenstande synligt
Kør ikke alene på scooter om natten
Brug officielle tuk-tuk’er eller bestil via app (f.eks. Grab)
Særlige forhold
Korruption findes, især hos lavere myndigheder – vær høflig og samarbejdende
Narkotika er strengt forbudt – hårde straffe selv for små mængder
Ueksploderet ammunition (UXO) findes stadig i landdistrikter – følg skilte og hold dig til stier
Undgå politiske diskussioner og vis respekt ved monumenter og religiøse steder
Kultur og adfærd
Klæd dig respektfuldt, især ved templer (fx Angkor Wat) – dæk skuldre og knæ
Tag skoene af ved templer og vis respekt for munke
Offentlig vrede, råb eller håndgestus virker meget negativt
Giv aldrig penge til tiggere – især ikke børn (støt hellere lokale NGO’er)
Transport
Tuk-tuk og Grab (app) er mest udbredt i byerne
Undgå natkørsel i landdistrikter – dårlige veje og lidt belysning
Pas på trafikken – mange scootere, få færdselsregler
Udfyld venligst formular til højre, for at modtage Sinex Rejsers Nyhedsbreve.
Tak for tilmelding
Sinex Rejser
Malmøgade 8 1 sal
2100 København Ø
Tlf.: 33882266
rejser@sinex.dk
Sinex Rejser er medlem af Rejsegarantifonden
Bestilling af rejse med Sinex Rejser
Angiv venligst nedenstående informationer vedrørende den rejse man gerne vil bestille
Vi sender indenfor 24 timer en ordrebekræftelse samt en depositumsfaktura
Se iøvrigt Sinex Rejsers betingelser vedrørende salg af rejser ved at klike på menu: