Det Autentiske Kina
Det Autentiske Kina
Kør Kina rundt med med tog, fra sted til sted, hvor man benytter de hurtige tog der kører afsted med omkring 300 km i timen.
Beijing den skønne kinesiske hovedstad med parker og gamle seværdigheder og ikke mindst den store mur lige nord for byen.
Inde i selve Beijing ligger seværdighederne fra Ming og Qing kejsertiden, med Den Forbudte By, Himlens Tempel, Sommerpaladset og mange flere.
Efter at have oplevet Beijing, hvor muligheden for at opleve den gamle kejserbys store seværdigheder er til stede, tag med tog mod sydvest til den gamle by Pingyao.
Det Autentiske Kina
Dag 1
København
Afrejse fra København til Beijing.
Dag 2
Beijing
Ankomst til Beijing International Airport
Dag 3
Beijing
Tag på udflugt til Himlens Tempel (Tiāntán), hvor man både ser parken og de forskellige tempelkomplekser
tilbage fra Ming kejsernes tid (1368 – 1644).
Efter dette kør til Den Himmelske Freds Plads, efter signende den største plads i en bymidte, 44 hektar stor.
Tilbring nogen tid her, for at opleve pladsens storhed, og se de flotte bygninger omkring pladsen. Blandt andet ligger Folkekongressen her, som er Kinas Nationalforsamling.
Herefter går man ind i Den Forbudte By, der ligger i nordenden af pladsen. Den Forbude By, er det største paladskompleks i verden,
og har været residens for de kinesiske kejsere fra 1420 – 1911. 27 kejsere har regeret herfra siden det blev færdigt i 1420.
Efter den Forbudte By, tager man en forfriskende tur til de gamle Hutonger i Beijing. En gang var hele Beijing blot snævre gader (Hutonger), med lav bebyggelse. Idag er de fleste væk, men heldigvis, er der områder tilbage, så man kan nyde den specielle atmosfære her.
Dag 4
Beijing
tag lidt tidligere afsted, idet turen i dag går til Den Store Mur, nord for Beijing.
Mursektionen der skal besøges, hedder Mutianyu.
Man regner med at tilbringe halvdelen af dagen på muren, der ligger i et meget smukt terræn.
Muren i disse områder er opført under Ming Dynastiet, for ca. 600 år siden.
Efter at være kommet ned fra muren, går turen i dag videre til det berømte Sommerpalads, nordvest for Beijing.
Sommerpaladset er den bedst bevarede kejserlige have i Kina, også en af de største. Sommerpaladset stammer fra Qing kejserne (1644 – 1911), og er en anlagt have (park) på 270 hektar. 3/4 del af haven er en sø, ved navn Kunming Søen.
Gå igennem haven, og se de forskellige områder, der hver især har været benyttet til forskellige ting.
Sommerpaladset blev benytte af kejserfamilierne, når det blev for varmt at være inde i Beijing.
Dag 5
Beijing – Pingyao
Transporter sig t til Den vestlige Banegård, for at tage med Hurtigtog G605 kl. 10:28 til Pingyao.
Toget kører til tider med 310 km. i timen, så landskabet flyver nærmest forbi.
Ankomst kl. 14:32 til Pingyao.
Pingyao, er en helt speciel by, med en næsten intakt bymur, der strækker sig 7,5 kilometer rundt om den gamle bykerne.
Byen er som et tidsbillede af tiden for 200 – 150 år siden under Qing kejsertiden. Smalle gader,
med lave huse, alle velbevarede som da de blev bygget fro 200 år siden.
Brug resten af dagen er på egen hånd. Book et hotel inden for bymuren, da det er spændende at gå på egen hånd ud i byen.
Dag 6
Pingyao
En spændende dag i det gamle Kina.
Man kører til det meget berømte Qiao gårdhavehus kompleks, der er et af de største og bedst bevarede gårdhavehuse i Kina.
Komplekset blev benyttet til optagelserne af den berømte film, Under Den Røde Lygte af den berømte kinesiske filminstruktør Zhang Yimou.
Familien Qiao, var for 100 – 200 år siden, en af de rigeste familier i Kina, der levede af handel og bankvirksomhed.
De forskellige huse i komplekset, fortæller hver deres historie om hvad de har været benyttet til. Et virkelig godt tidsstudie.
Efter dette spændende besøg, kør den korte vej tilbage til Pingyao, hvor man bl.a. kan besøge Kinas første bank, der måtte lave valutahandel, Rishengchang Exchange Shop, etableret i 1643.
Banken eksisterer desværre ikke mere, den gik fallit omkring begyndelsen af det 20. århundrede, under sammenbruddet af det sidste kejser dynasti i Kina. Men bankens gamle bygninger, med en stor udstilling af hvordan man drev pengevirksomhed den gang er intakt.
Efter dette interessante og oplysende besøg, er der gåtur i Ming Qing Street, den gamle handelsgade i Pingyao. Stadigvæk med stor handel, og et hav af forretninger.
Dag 7
Pingyao – Xi’an
Gør transport til Pingyao banegård, hvor man igen tager med hurtigtoget, denne gang til Xi’an.
Togafgang med tog D2561, kl. 10:01.
Ankomst til Xi’ans Nordlige Banegård kl. 13:03.
Xi’an er Kinas historiske vugge. Her i disse områder opstod det første samlede Kina i år 221 før Kristus, da kejser Qin Shi Huangdi, erobrede 5 andre kongeriger og lavede det første Kina, og udråbte sig selv til den første kejser af Kina. Xi’an har været regeringsby i Kina,
indtil omkring år 11 hunderede.
Om eftermiddagen i Xi’an er tag på udflugt til Xi’ans bymur, den bedst bevarede bymur i Kina. Ca 14 kilomete lang.
Man kan gå eller cykle hele vejen rundt.
Efter besøg på bymuren, tager man til det gamle muslimske kvarter, for at se den berømte moske fra det 6. århundrede.
Området ligger centralt i Xi’an, ikke langt fra det absolutte midtpunkt i byen Klokketårnet.
Book et centralt hotel, ikke langt fra Klokketårnet, og man kan gå til centrum og Klokketårnet og nyde Xi’ans centrum om aftenen.
Dag 8
Xi’an – Luoyang
Dagen kan indeholde et af Xi’ans absolutte højdepunkter, nemlig at se de berømte terrakotta soldater fra kejser Qin Shi Huangdis gravmæle.
Museet for soldaterne ligger ca. 50 minutters kørsel udenfor Xi’an.
Museet består af flere forskellige store haller, hvor soldaterne står i.
Hver soldat står nøjagtig der hvor han blev stillet for 2200 år siden.
Alle soldater er blevet samlet igen, efter et oprør kort efter at kejseren døde i år 206 før Kristus, hvor man brød ind i paladset, og slog alle soldaterne i stykker.
I 1974, blev de ved et tilfælde opdaget igen,
og siden da har man udgravet omkring 3.000 soldater, og samlet dem. Det menes at der ligger ca. 8.000 soldater i alt i området.
Det er enestående at se disse soldater, alle omkring 1.80 meter høje stå i geled i de forskellige haller.
Efter besøget på museet, kør ind mod Xi’an igen, og på vejen besøg den gamle pagode, Store Vildgås Pagoden, der stammer fra det 6. århundrede.
Pagoden står i et kloster.
Pagoden havde betydning som bibliotek, da den blev bygget, til at rumme et hav af skrifter om den Buddhistiske lære, som blev bragt til Xi’an under Tang Dynastiet, 617 – 908.
Herefter til Banegården, og med tog G2024 til Luoyang kl. 18:58.
Ankomst til luoyang kl. 20:22.
Dag 9
Louyang
I dag kan man tage til de berømte Longmen Grotter ca. 12 km. syd for Louyang.
Grotterne der ligger i bjergene Xiangshan og Longmenshan, indeholder et hav af skulpturer af Buddhistisk islæt.
Disse grotter er blandt de 3 største seværdigheder indenfor grotter i Kina.
Senere på dagen tager man til det berømte Shaolin Tempel, hjemstedet for Shaolin munkene, der er kendetegnet for deres fysiske kunnen og kampsport.
Ved klostret findes den berømte skov af pagoder, der kan beses samtidig.
Klostret er påbegyndt i 1512, og stadigvæk et levende klostre, med mange munke tilknyttet.
Dag 10
Luoyang – Suzhou
Man tager til banegården i Luoyang.
Her køres der med hurtigtog G1922 kl. 11:55 til Suzhou i Jiangsu Provinsen.
Ankomst til Suzhou kl. 17:08.
En nem og stilfærdig dag.
Dag 11
Suzhou
Man kan starte med først at tage til en af de smukkeste haver i Kina.
Man siger de bedste haver i Kina, ligger syd for Yangtze, og det gør Suzhou. Det er dog ikke helt sandt, idet man regner de 2 bedste haver i Kina for at være Sommerpaladset i Beijing og Sommerpaladset i Chengde, lidt nordøst for Beijing, for værende nr. 1 og 2. Men Den Ydmyge Administrators Have som man besøger i dag, er en privat have, hvor de 2 andre er kejserlige haver.
Haven er grundlagt i 1513, men først færdigbygget flere år senere. Haven er på 5,1 hektar, men i dag delt op i 3 sektioner, idet haven på et tidligt tidspunkt blev tabt i spil, af grundlæggerens søn, til 3 andre spillere, der delte haven op i 3 dele.
Men, haven er utrolig smuk og velanlagt. Man får her oplevelsen af den kinesiske havekunst i fuld udstrækning, med alle de facetter, der gør disse haver specielle.
Senere efter besøget i haven, er der sejltur på Grand Canal, som skærer tværs igennem Suzhou.
Man står af i Pinjiang Road. Pingjiang Road, er den gamle del af Suzhou, med kanaler og broer, og meget velbevaret. Man får her tydeligt forklaringen på hvorfor Marco Polo, der besøgte byen i 1276, kalder den for Østens Venedig.
Dagen slutter af med et havebesøg mere, hvor man besøger Lingering Garden lige uden for den berømte byport Panmen Gate.
Tag også på besøg i en Silkefabrik, Silkefabrik no. 1 er en anbefaling
Suzhou, er Kinas silkeby nr. 1, og de fineste silker laves i denne by.
Dag 12
Suzhou – Shanghai
Transporter til banegården i Suzhou.
Med tog G7403 kl. 09:39 til Shanghai Hongqiao Station.
Ankomst til Shanghai kl. 10:18.
Så har man kørt 110 km. og er i Shanghai på 39 minutter. Her kan man føle sig som en pendler, der tager toget på arbejde i Shanghai hver morgen, men nyder freden og idyllen i den knap så hektiske by Suzhou.
Tag på oplvelese i Shanghai, kør fra sted til sted med metroen.
Shanghai Metro er verdens største Metro, og kan virkelig anbefales, til at komme rundt med.
Dag 13
Shanghai
Oplev Shanghai. Først tager man til Templet hvor den berømte Buddha lavet af hvid jade står. Buddhaen er ca. 190 cm. høj, og er en siddende Buddha, belagt med ædelstene i mange farver. Jaden stammer fra Burma eller Myanmar.
Der findes andre berømte Buddha figurer i templet, der stammer fra det 19. århundrede.
Foruden Buddhaerne af jade, indeholder templet mange andre effekter, og er bygget op som et traditionelt buddhistisk tempel.
Efter dette besøg tager man til den anden side af Huangpu floden, for at se det kendte TV tårn, der også går under navnet Orientens Perle. Tv tårnet er det 3. højeste TV tårn i verden, med en højde på 468 meter.
Herefter går turen til det gamle Shanghai og basaren der.
Der bliver også tid til at besøge Yu Yuan haven midt i det gamle Shanghai. En smuk have fra Ming tiden.
Basaren eller shopping street i det gamle Shanghai, er et spændende sted, med små forretninger, hvor man kan købe alle mulige morsomme og naturligvis også spændende ting.
Dagen sluttes af med en gåtur på the Bund, den smukke havnepromenade langs med Huangpu floden. Man er på Puxi siden af floden, og går langs med de spændende bygninger fra begyndelsen af det 20. århundrede.
Bygningerne er i stor kontrast til bygningerne på den anden side af floden, Pudong siden, hvor de store højhuse findes, og hvor Kinas højeste bygning Shanghai Tower med sine 632 meter rager op.
Dag 14
Shanghai – København.
Kør til Shanghai Pudong Lufthavn.
Ankomst til København
Hvor er man i Kina


Det Autentiske Kina

Oplevelser på den Store Mur nord for Beijing

Den Gamle by Pingyao, med en af de bedst bevarede bymure i Kina

Den meget velbevarede 600 år gamle bymur i Xi'an

Udpluk fra de fantastiske skulpturer i hulerne ved Luoyang

Sceneri fra Den Ydmyge Administrators Have i Suzhou

Kanal sceneri fra det gamle Suzhou
